Školský poznávací zájazd do Paríža 2023

V týždni od 16.4.2023 do 21.4.2023 sa vybraní žiaci 6.A, 6.B, 7.A, 8.A a 9.A spolu s p.zástupkyňou Mgr. Seleckou, p.učiteľkou Mgr. Kubelkovou a p.učiteľmi Mgr. Pečeňukom a Mgr. Starovičom zúčastnili v spolupráci s CK Gadtours a spoločnosťou Dortrans školského poznávacieho zájazdu do Paríža a Disneylandu. Nižšie Vám prinášame článok o zájazde z pera žiakov 7.A a vedúceho zájazdu, Mgr. Staroviča.

Myšlienka poznávacieho zájazdu do Francúzska sa zrodila krátko po začatí školského roka 2022/2023. Po schválení a vďaka podpore od p.riaditeľa Mgr. Kotyru nasledovala fáza výberu CK a vhodného programu. Touto cestou chcem osobitne poďakovať majiteľke CK Gadtours, p. Žatkuliakovej, ktorá aj osobne navštívila našu školu a na stretnutí spolu s p.riaditeľom s nami dohodla bližšie podrobnosti zájazdu. Rovnako tak ďakujem aj p. Koberovej, ktorá zo strany CK Gadtours zastrešovala všetku komunikáciu a administratívu.

Po mesiacoch príprav a vzrastajúceho očakávania prišla nedeľa, 16.4.2023. Na parkovisku pred OD Kocka sa krátko pred 13:00 zhromaždilo 49 detí s rodinnými príslušníkmi, ktorí ich prišli odprevadiť na cestu. Po rýchlom naložení batožiny, rozlúčke a usadení sme sa konečne vybrali na cestu do Paríža. Cesta nám v autobuse ubiehala rýchlo a ani sme sa nenazdali a boli sme pri Prahe. Perličkou boli súťaže o drobné sladkosti na Instagrame, ktoré nám pripravoval počas celej doby zájazdu p.učiteľ Starovič. Ďalej sme už pokračovali smerom na česko-nemecké hranice pri Rozvadove. Pri povinných bezpečnostno – hygienických prestávkach na odpočívadlách v Česku a Nemecku sme sa začali pripravovať na noc strávenú v autobuse. Po obídení Norimbergu nám p.učiteľky a p.učitelia zapriali dobrú noc a snažili sme sa zaspať. Hoci boli sedačky pohodlné, niektorí si radšej zvolili spánok v uličke autobusu. Pri spánkových polohách niektorých účastníkov zájazdu by však asi chiropraktikom vypadli oči od zdesenia. A tí úplne najodvážnejší sa rozhodli, že spánok nepotrebujú a vydržia byť hore celú noc.  Títo tak mohli byť o 2:30 v noci svedkami prekročenia nemecko – francúzskej hranice pri meste Saarbrucken.

Ráno o 4:00 sme sa teda zobudili (poniektorí) už vo Francúzsku na odpočívadle Valmy, približne 210 km od Paríža. Niektorým sa vstávalo ľahko, iným zas trochu ťažšie, najmä kvôli do slova a do písmena krkolomným spánkovým polohám. Zvyšná cesta nám ubiehala veľmi rýchlo, a tak sme ráno približne o 8:00 vstupovali tradičnou dopravnou zápchou do Paríža. Borodáčka teda oficiálne bola v Paríži ! Tu nás ,,mierne“ šokovali motorkári, ktorí naozaj len o milimetre dokázali obiehať autá a kliesniť si cestu v zápche. Veľmi sme obdivovali p.šoféra Petra, ktorý s kľudom a prehľadom zvládal tieto niekedy naozaj riskantné manévre motorkárov :). Ako prvú pamiatku sme videli Pantheón, kde sme vystúpili z autobusu a vybrali sa na pešiu prechádzku po Paríži. Odtiaľ naše kroky pán sprievodca Mgr. Michal Macháč viedol do Luxemburských záhrad, kde sme si dali krátku prestávku. Zo záhrad sme sa presunuli na ostrov Ile de la Cité, kde sme si zvonku pozreli nádhernú, no požiarom z roku 2019 poškodenú katedrálu Notre Dame. Ďalším bodom programu bol peší presun ku budove Centre Georges Pompidou. Toto kultúrne centrum a galéria sa zvonku podobá na ropnú rafinériu a vyslúžilo si nelichotivé označenie najškaredšej budovy Paríža. Je to preto, že všetky rozvody, klimatizácia a technické zariadenia budovy sa totiž nachádzajú priamo na fasáde a nie vo vnútri budovy. Ani niektorým z nás sa veľmi nepáčilo a tak sme sa pobrali do neďaľekého obchodného centra Les Halles, kde sme si dali dobrý obed a uskutočnili prvé nákupy suvenírov. Občerstvení a oddýchnutí po obede sme sa presunuli do slávneho múzea Louvre. Bohužiaľ, kvôli pomerne zaujímavým a nelogickým pravidlám vstupov pre školy a skupiny sme sa dovnútra nedostali. Nemohli sme tak vidieť Monu Lisu, čo nás všetkých veľmi mrzelo. Malou náplasťou sa nám stalo aspoň to, že sme si mohli pofotiť slávnu sklenenú pyramídu zvnútra i zvonka. Od Louvre sme pokračovali na jednu z najzámejších ulíc na svete, slávnu Avenue des Champs Elysées s veľkolepým Víťazným oblúkom. Okrem luxusných obchodov nás zaujala aj cieľová čiara Tour de France, ktorá tu už tradične finišuje. Po tejto prechádzke sme sa metrom odviezli na autobusovú stanicu Bercy, odkiaľ sme sa už autobusom presunuli na náš hotel Ibis vo štvrti Massy. Pred nákupom ešte niektorí odvážlivci a hladoši na čele s p.učiteľom Starovičom doslova vzali útokom blízky supermarket. Majiteľ dotyčného obchodu bude na našu návštevu istotne ešte dlho spomínať, nakoľko sme mu pomerne značným spôsobom zdvihli tržby 🙂 Prekvapil nás aj on, keď nám po krátkom rozhovore daroval niekoľko fliaš minerálky a poháriky. Unavení, no spokojní sme sa vrhli do postelí a vychutnávali si spánok v očakávaní ďalších dní v metropole Francúzska.

Tretí deň našej exkurzie sme strávili v zámku Versailles. Tento zámok bol v minulosti sídlom francúzskych kráľov. Dal si ho postaviť v roku 1661 francúzsky kráľ Ľudovít XIV. (Kráľ Slnko). Zámok sa vyznačuje prekrásnou výzdobou a celý zámocký komplex tvoria aj záhrady s vodnými kanálmi, fontánami a parkami. Veľmi sa nám páčili najmä kráľovské komnaty a zrkadlová sieň. Po obede sme sa presunuli na najslávnejšiu parížsku pamätihodnosť, Eiffelovu vežu. Táto 324 metrov vysoká a 10 100 ton vážiaca veža bola uvedená do prevádzky v roku 1889 ako symbol Svetovej výstavy a hneď sa stala atrakciou hlavného mesta. Po absolvovaní bezpečnostných kontrol sme sa výťahom vyviezli na druhé poschodie, odkiaľ sme sa po prestupe na iný výťah dostali na vrchol veže. Odtiaľ sme si užívali nádherné výhľady na celý Paríž, keďže počasie nám prialo. Aby sme sa poznali, mali sme všetci rovnaké tričká. Za ich návrh ďakujeme Samante Nosekovej z 9.A. Výrobu tričiek nám zabezpečil p.Sládeček, ktorému taktiež ďakujeme. Touto cestou ďakujeme aj p.Richnavskej a členom OZ Borodáčova, ktoré na výrobu tričiek prispelo polovičkou sumy.  Po zídení z veže sme si ešte na priestranstve pred ňou spravili spoločnú fotografiu, ktorá nám bude tento úžasný výlet pripomínať. Našou nasledujúcou zástavkou bola Invalidovňa – vojenské múzeum s hrobkou Napoleona a nemocnica pre vojnových veteránov. Videli sme hrob Napoleona Bonaparteho a v múzeu sme si prezreli časť expozície, ktorá sa zaoberá jeho životom. K vystaveným exponátom patril napríklad vypchatý Napoleonov kôň Vizír, jeho posteľ, klobúk či šabľa. Na hoteli sme sa z iniciatívy p.učiteliek a p.učiteľov večer pred spaním zaoberali napríklad hľadaním dverí od skriniek, či prepočtom dĺžky kanálov vo Versailles z kilometrov na milimetre. Ale nakoniec sa nám podarilo zaspať 🙂

Štvrtok 20.4.2023 patril celý deň návšteve Disneylandu. Na tento zábavný park sme sa tešili asi najviac. Počas celého dňa v tomto zábavnom parku sme sa do sýtosti vybláznili na horských dráhach, kolotočoch a iných atrakciách. Vrcholom celého dňa bola úžasná laserová šou s dronmi a nádherným ohňostrojom. Pred odchodom na spiatočnú cestu sme sa ešte posilnili chutnými párkami, ktoré nám pred autobusom pripravili páni šoféri Milan a Peťo. Po celodennom pobyte v Disneylande sme sa vydali na nočnú spiatočnú cestu. V autobuse bolo prekvapujúco ticho, nakoľko sme boli všetci veľmi unavení. Hoci sa sme tešili domov, odchádzalo sa nám z Francúzska ťažko. Predsa len, bolo nám výborne a tento výlet sme si užili.

V piatok doobeda sme sa po nočnom presune cez Nemecko ocitli v Česku. Pred Prahou nás zdržala tradičná piatková kolóna, ale okolo 14:00 sme sa mohli posilniť chutným obedom na odpočívadle Humpolec. Odtiaľ sme už nabrali kurz Bratislava. Naša cesta sa skončila večer okolo 18:00, kedy sme dorazili na parkovisko pred OD Kocka. Ešte posledné poďakovanie všetkým p.učiteľkám a p.učiteľom, p.sprievodcovi a obom šoférom a boli sme doma. Hneď po vystúpení z autobusu nás privítal obrovský potlesk našich príbuzných. Asi až vtedy sme si uvedomili, kam sme sa to dostali a kde všade sme boli. Niečo, čo sa ešte pred pár mesiacmi zdalo pre nás neuskutočniteľné, sa splnilo a sme za to veľmi vďační.

Ešte raz ďakujem aj ja všetkým zainteresovaným a verím, že Borodáčka sa ešte na cesty vydá a opäť to bude úžasná jazda !