Deň zdravej výživy

Vo štvrtok po jesenných prázdninách bolo veru rušno v škole. Prvé dve hodiny boli venované Dňu zdravej výživy. Teraz však trochu odlišným spôsobom. Prečo? V uplynulých rokoch sme do školy priniesli doma vyrobené pomazánky, pečivo či koláčiky. Avšak tento rok to nebolo možné, kvôli nebezpečenstvu nákazy žltačkou, ktorá „panovala“ v tom období. Tak sme sa spolu s triednou učiteľkou dohodli na alternatíve. Z triedneho fondu sa nakúpili suroviny – zelenina, syry a celozrnné pečivo, z domu sme si priniesli na pitie iba minerálku, vodu či čaj. Žiadne sladké vody!!! Naozaj zdravo.
Ani sme sa nenazdali, a lavica plná dobrôt už čakala na našej mlsné jazýčky. Ako sme to všetko zvládli? Triedna učiteľka priniesla dostatok pracovných nástrojov na to, aby boli zapojené všetky páry rúk v triede. Umývali sme zeleninu, osušili, krájali, pečivko sa premenilo na vkusné tvary. Ďalšie šikovné ruky vymiešali tradičnú slovenskú bryndzovú pomazánku. Plátky mozarelly zdobili tanier a malé kocky syru Feta čakali na svojich zeleninových kamarátov. Prišla záverečná časť prípravy. Trochu s problémami, ale napokon s chutným výsledkom, sa triednej učiteľke toľko šalátu v miske predsa len podarilo premiešať s neodmysliteľnými ingredienciami ako olivový olej, himalájska soľ, bazalka či cintrón.
Tesne pred konzumáciou sme mali rozdelené úlohy – pani učiteľka naberala šalát, ďalší pridal na tanier pár kúskov jednohubiek s bryndzovou pomazánkou, kto chcel, pridal si mozarellu, z iných rúk sme si vzali vkusne nakrájané pečivo, nakoniec sme dostali vidličku a servítku. Konečne sme si sadli a ……….. mňaaaam, stálo to za to. Chute sa premiešali, pôžitok sa znásobil a naše žalúdky boli uspokojené. Mali sme niekoľkokrát lepší pocit. Nuž – vlastná príprava, všetko zdravé tak ako sa patrí na Deň zdravia, posilnení a radostní.
Chceli by ste ochutnať? To Vám už žiaľ nemôžeme splniť. Ale naše obrázky Vám vypovedajú o skutočne vynikajúcej atmosfére v našej triede.
Už sa tešíme na budúci rok.
žiaci 7.A triedy ☺